NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Биография: Никола Ганушев
5579
Калейдоскоп

Биография: Никола Ганушев

Никола Ганушев е един от най-изтъкнатите майстори в българската портретна живопис, голям майстор и на голото тяло. Това казва изкуствоведът Асен Василиев в книгата си, посветена на твореца. Днес се навършват 135 години от рождението на художника. ВОЕНЕН ХУДОЖНИК ПО ВРЕМЕ НА ПЪРВАТА СВЕТОВНА ВОЙНА Никола Ганушев е роден на 15 юни 1889 г

| 15 Юни 2024, 11:11 ч.
Никола Ганушев - Дамски портрет
Никола Ганушев - Дамски портрет
Снимка © Архив

Никола Ганушев е един от най-изтъкнатите майстори в българската портретна живопис, голям майстор и на голото тяло. Това казва изкуствоведът Асен Василиев в книгата си, посветена на твореца. Днес се навършват 135 години от рождението на художника.

Националната галерия в Дъблин посвещава изложба на жените импресионистки с около 60 творби, за да отбележи 150-годишнината от началото на това художествено движение, предаде АФП. 

През април 1874 г. в ателието на фотографа Надар в Париж е открита първата изложба на импресионисти. Сред най-известните представители на това движение са Моне, Мане, Реноар и Сезан.

Националната галерия в Дъблин иска да „разгледа четирима велики художници, на които е било обърнато много по-малко внимание приживе, защото са били жени“, обяснява пред АФП директорът на музея Каролин Кембъл.

Представени са френските художнички Берта Моризо (1841-1895), Ева Гонзалес (1849-1883) и Мари Бракмон (1840-1916), както и американката Мери Касат (1844-1926).

„Те ни карат да открием смисъла на импресионизма. Става дума както за светлината и цветовете, така и за семейството и близките о

Изложба на ръчно рисувана коприна ще бъде представена в галерия Heritage. Това е първата самостоятелна изложба на Бианка Йовова и ще продължи до 17 юни, съобщават организаторите.

„Тук ще може да видите ръчно рисуваната коприна като шал, картина, слайдшоу и дори инсталация. Това, което ви е подготвила Бианка, е нещо, което не сте виждали досега. Тя ще ви потопи в магията на коприната и с много любов ще ви поднесе не само наученото майсторство, но и ще ви запознае със своя изтънчен, индивидуален стил“, разказват от екипа на галерията.

 /ВСР

Филмът "Туистърс" - римейк на блокбастъра "Туистър" от 90-те години на миналия век, разказващ за опустошителни торнада, оглави боксофис класацията на Северна Америка, съобщават световните осведомителни агенции.

През дебютния си уикенд на екран римейкът, заснет от режисьора Лий Айзък Чун ("Минари"), реализира постъпления от 80,5 милиона щатски долара от продажбата на билети в киносалоните на САЩ и Канада.  

Според анализаторите това е "изключителен старт" за римейк на приключенски екшън. Сумата надхвърля очакванията с около 30 милиона щатски долара. "Свръхпредставянето" на "Туистърс" напомня на наблюдателите за изключително успешния касов дебют на филма "Опенхаймер" за бащата на атомната бомба, който излезе на екран през същия уикенд миналата година.

Оригиналът "Туистър" от 1996 г. беляза началото на златната ера на компютърно генерираните изображения. 

През лятото всяка седмица има музикален фестивал някъде из Обединеното кралство.

В някои части на света обаче няма възможности за танцуване с приятели насред някое поле, с бира в ръка и с припяване към музика на живо.

Именно на такова място Дуа Липа и баща Дукаджин Липа искаха да променят това, като поставиха началото на фестивала „Съни Хил“ в родния си град Прищина, Косово – част на света, където малко международни творци са правили турнета.

„Искам да променя реториката на това как хората мислят за Косово и за това, че то е разкъсвано от война“, каза Дуа по-рано тази година. „Когато живеех в Косово, никой от изпълнителите, които исках да видя, не идваше там“.

Дуа е родена в Обединеното кралство, но се премества в Прищина като дете, след като войната в края на 1990-те години причинява над 10 000 жертви, докато Косово се бори за независимост от Сърбия.<

Българи спечелиха медали на световния шампионат по сценични изкуства в Рим.

Елмира Маринова-Elma участва в шампионата и влиза в X-Factor – Италия, а Симеон Славеев от „Гласът на България“ стана абсолютен шампион, разказват от Directo Agency.

Общо 40 български таланти са в италианската столица, за да се състезават с представители от цял свят. Кастингът в България бе през април в София и на него се явиха над 400 кандидати. Международно жури селектира талантите, които сега представят страната ни с индивидуални и дуетни изпълнения.  

Още в първите дни на своето представяне, български участници донесоха награди за България. Тимъти Атков вече е със златен медал в дисциплината „Актьорско майсторство“, а Джовани Ганчев, Грейс Аткова и Ивайла Николова

ВОЕНЕН ХУДОЖНИК ПО ВРЕМЕ НА ПЪРВАТА СВЕТОВНА ВОЙНА

Никола Ганушев е роден на 15 юни 1889 г. в Разград. Средното си образование той завършва в Разградската гимназия. Още докато е ученик, учителите му по рисуване – чешкия художник Вацлав Трунечек и живописецът Драган Данаилов откриват таланта му на художник. По тяхна заръка той заминава за Италия, където през 1913 г. завършва Академията за изящни изкуства „Албертина” в Торино при проф. Джакомо Гросо и Луджи Бели. Същата година Никола Ганушев се завръща в България и става учител по рисуване в София. В периода на Първата световна война (1914 – 1918) той е военен художник.

През 1920 г. Никола Ганушев започва да преподава рисуване и живопис в Художествената академия в София. Две години по-късно той поставя пред академичния съвет въпроса за обучението в часовете по рисуване, като се аргументира, че не трябва да се налагат на ученика нито материалите за работа, нито начинът на изпълнението. Той участва активно в обсъжданията за продължителността на следването в академията, разпределението на часовете и методиката. От 1923 до 1928 г. Никола Ганушев живее във Франция, където участва в изложби на Дружеството на френските художници и специализира в Париж. Завръща се в България през 1932 г. и става професор по живопис в Художествената академия в София.

УЧИ СТУДЕНТИТЕ СИ НА ПОРЯДЪК, ДИСЦИПЛИНА И СИСТЕМНОСТ 

Никола Ганушев се утвърждава като педагог, който установява точни изисквания и последователни принципи. Той учи студентите си на порядък, дисциплина и системност в изграждането на етюда. Сред неговите студенти са художниците Петър Михайлов, Георги Богданов, Елена Панева и др.

По-големият брой на поставените у нас моноспектакли се обяснява с желанието на актьорите да се изразяват по различен начин, да се отделят от общата група и да покажат своите възможности, смята актьорът Христо Мутафчиев, който гостува на театралния фестивал „Варненско лято“ с постановката „Боже мой“ от Теа Денолюбова, с режисьор Стоян Радев. 

Мутафчиев смята, че друга причина за наличието на повече самостоятелни изяви на българските артисти напоследък е появата на хубави текстове.

Пиесата „Боже мой“ е написана от Денолюбова по романа „Жажда“ на Амели Нотомб. Предложение за адаптацията дава самият актьор, който е много впечатлен от книгата. Възлагат режисурата на Стоян Радев, с когото Мутафчиев прави и „Плач на ангел“.  

Решението им за постановката е героят, който се представя за Исус Христос, да не бъде дидактичен и нравоучителен в изразяването, а

„Завряна в ъгъла (бъдеща) изложба №4“ на Недко Солаков се удължава до 27 октомври. Експозицията е представена в Двореца, информират от Националната галерия.

От екипа на галерията припомнят, че проектът „Завряна в ъгъла самостоятелна изложба“ (‘A Cornered Solo Show’) започва още през 2021, когато авторът се обръща към директори и главни куратори на известни музеи с молбата да му предоставят „незначителен“ ъгъл в сградите на техните институции – ъгъл, който никога не е използван за изложби, но публиката има достъп до него.

„Досега са реализирани три „ъгъла“ в големи европейски музеи: №1 – в MUDAM, Музея за модерно изкуство на Великия херцог Жан в Люксембург (2021), №2 – в MAXXI – Националния музей на изкуството на ХХI век в Рим (2022), и в Горно Белведере във Виена, където „За

Лятното турне на „Молба за напускане“ продължава и през есента, съобщават продуцентите от „Ажур пико“. 

Постановката от Алексей Клас под режисурата на Богдан Петканин гостува на 21 август в Стара Загора, на 24 август – във Варна, 16 септември – Велико Търново. На 28 септември, 18 октомври и 27 октомври представлението се завръща на открита сцена „Сълза и смях“ в София.

В представлението с участието на Руслан Мъйнов, Петьо Петков-Шайбата, Филип Буков, Антоан Петров, Силвестър Силвестров и Петър Данов, комедията и трагедията на ежедневието се преплитат в непредсказуем танц.

„Представете си един подреден свят, в който цари честност, мир и единств

Световната премиера на филма "Хоризонт: Американска сага - глава 2" на Кевин Костнър ще бъде на кинофестивала във Венеция, съобщи електронното издание "Скрийн дейли". Форумът ще се проведе от 28 август до 7 септември.

Продукцията ще бъде представена 7 септември. 

И първа част на филма ще бъде показана във Венеция същия ден, след като през май световната й премиера се състоя на фестивала в Кан, извън конкурсната програма.

"Хоризонт: Американска сага - глава 2" първоначално беше планирано да излезе в киносалоните в САЩ на 16 август. "Ню лайн синема" обаче изтегли дата с обяснението, че иска да даде на публиката повече време да гледа първата част на продукцията, припомня "Скрийн дейли". 

Действието в "Хоризонт: Американска сага - глава 1" се развива в продължение на 15 години - преди и след Гражданската война в САЩ, когато белите заселници отнема

За четвърти път на 14 септември Хасково ще е домакин на фестивала за авторска рок музика „Рок сцена „Кошера“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.

За първи път в това си издание той ще се проведе в партньорство с рокерите от местния клуб „Atrox Mc Haskovo“, като изпълнителите ще свирят на сцената на своя мотоклуб.

Във феста новите си песни пред публика ще представят хасковските банди Arrogance и AdibanD. Със своя авторска музика се включват и групите Rock stage от Стара Загора и Sex junkie от Пловдив.

Голямата награда от 1000 лева е за издаване на видеоклип на авторска песен. В участията няма ограничения в броя изпълнения, във възрастта или езика, на който се пее. Единственото изискване е изпълнителите да притежават авторските права за текст и музика. 

Победителят ще бъде избран освен с гласовете на жури

Никола Ганушев е майстор по изобразяването на голото тяло в българската живопис. В периода от 1914 до 1918 г. той рисува картините „Голо женско тяло”, „Голо тяло на легнало момиче”, „Голо тяло на жена, легнала върху меча кожа”. В основата на неговото цялостно творчество са портретите на видни общественици, аристократи, хора на изкуството и негови съграждани. Първите му портретни картини са озаглавени „Глава на мъж” (1922) и „Глава на момиче”(1923). Портретите, които рисува Никола Ганушев, се отличават с реалистичност и пластичност на образа, както и с внимание към детайлите. В периода 1923 – 1937 г. той представя картините си: „Митрополит Варненски”, „Портрет на млада жена”, „Портрет на В. Йорданова”, „Портрет на Мария Гендович”, „Портрет на Александър Стамболийски”, „Портрет на Зоя Паприкова” и др. Никола Ганушев участва в изографисването на фасадата на Духовната академия в София, както и рисува стенописи и икони в няколко църкви.

През 1949 г. Никола Ганушев прекратява академичната си работа, поради заболяване. Умира на 19 февруари 1958 г. в София.

Използвани източници: в. „Век 21“, бр. 39/26.12.1990 г., „Българска художествена академия“, очерк. Атанас Божков, 1962 г., Голяма българска енциклопедия, т. 4, 2011 г., https://djurkovigallery.com/artists/%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0-%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D1%83%D1%88%D0%B5%D0%B2-1889-1958/, https://ekip7.bg/2024/01/30/razgrad-vinagi-e-bil-bogat-na-belezhiti-lichnosti/, https://www.actualno.com/chronicles/roden-e-nikola-ganushev-bylgarski-hudojnik-news_1991510.html 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово. Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната инст ...
„Решение за раздяла“ на Парк Чанг-ук с единствена прожекция в кино „Одеон“
Филмът на Парк Чанг-ук – „Решение за раздяла“, отличен с награда за най-добър режисьор на фестивала в Кан през 2022 г., ще има единствена прожекция на 26 септемвр ...
Галерия Doza ще бъде домакин на международен търг с произведения на изкуството
Повече от 40 съвременни български художници и над 60 актуални произведения на изкуството ще бъдат предложени на международен търг на живо в галерия Doza и онлайн на британската пла ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Тикер в 20:00 ч.
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе&ldqu ...
Начало Калейдоскоп
5579
Калейдоскоп

Биография: Никола Ганушев

Никола Ганушев е един от най-изтъкнатите майстори в българската портретна живопис, голям майстор и на голото тяло. Това казва изкуствоведът Асен Василиев в книгата си, посветена на твореца.Днес се навършват 135 години от рождението на художника.

| 15 Юни 2024, 11:11 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Никола Ганушев - Дамски портрет
Никола Ганушев - Дамски портрет
Снимка © Архив

Никола Ганушев е един от най-изтъкнатите майстори в българската портретна живопис, голям майстор и на голото тяло. Това казва изкуствоведът Асен Василиев в книгата си, посветена на твореца. Днес се навършват 135 години от рождението на художника.

ВОЕНЕН ХУДОЖНИК ПО ВРЕМЕ НА ПЪРВАТА СВЕТОВНА ВОЙНА

Националната галерия в Дъблин посвещава изложба на жените импресионистки с около 60 творби, за да отбележи 150-годишнината от началото на това художествено движение, предаде АФП. 

През април 1874 г. в ателието на фотографа Надар в Париж е открита първата изложба на импресионисти. Сред най-известните представители на това движение са Моне, Мане, Реноар и Сезан.

Националната галерия в Дъблин иска да „разгледа четирима велики художници, на които е било обърнато много по-малко внимание приживе, защото са били жени“, обяснява пред АФП директорът на музея Каролин Кембъл.

Представени са френските художнички Берта Моризо (1841-1895), Ева Гонзалес (1849-1883) и Мари Бракмон (1840-1916), както и американката Мери Касат (1844-1926).

„Те ни карат да открием смисъла на импресионизма. Става дума както за светлината и цветовете, така и за семейството и близките о

Изложба на ръчно рисувана коприна ще бъде представена в галерия Heritage. Това е първата самостоятелна изложба на Бианка Йовова и ще продължи до 17 юни, съобщават организаторите.

„Тук ще може да видите ръчно рисуваната коприна като шал, картина, слайдшоу и дори инсталация. Това, което ви е подготвила Бианка, е нещо, което не сте виждали досега. Тя ще ви потопи в магията на коприната и с много любов ще ви поднесе не само наученото майсторство, но и ще ви запознае със своя изтънчен, индивидуален стил“, разказват от екипа на галерията.

 /ВСР

Филмът "Туистърс" - римейк на блокбастъра "Туистър" от 90-те години на миналия век, разказващ за опустошителни торнада, оглави боксофис класацията на Северна Америка, съобщават световните осведомителни агенции.

През дебютния си уикенд на екран римейкът, заснет от режисьора Лий Айзък Чун ("Минари"), реализира постъпления от 80,5 милиона щатски долара от продажбата на билети в киносалоните на САЩ и Канада.  

Според анализаторите това е "изключителен старт" за римейк на приключенски екшън. Сумата надхвърля очакванията с около 30 милиона щатски долара. "Свръхпредставянето" на "Туистърс" напомня на наблюдателите за изключително успешния касов дебют на филма "Опенхаймер" за бащата на атомната бомба, който излезе на екран през същия уикенд миналата година.

Оригиналът "Туистър" от 1996 г. беляза началото на златната ера на компютърно генерираните изображения. 

През лятото всяка седмица има музикален фестивал някъде из Обединеното кралство.

В някои части на света обаче няма възможности за танцуване с приятели насред някое поле, с бира в ръка и с припяване към музика на живо.

Именно на такова място Дуа Липа и баща Дукаджин Липа искаха да променят това, като поставиха началото на фестивала „Съни Хил“ в родния си град Прищина, Косово – част на света, където малко международни творци са правили турнета.

„Искам да променя реториката на това как хората мислят за Косово и за това, че то е разкъсвано от война“, каза Дуа по-рано тази година. „Когато живеех в Косово, никой от изпълнителите, които исках да видя, не идваше там“.

Дуа е родена в Обединеното кралство, но се премества в Прищина като дете, след като войната в края на 1990-те години причинява над 10 000 жертви, докато Косово се бори за независимост от Сърбия.<

Българи спечелиха медали на световния шампионат по сценични изкуства в Рим.

Елмира Маринова-Elma участва в шампионата и влиза в X-Factor – Италия, а Симеон Славеев от „Гласът на България“ стана абсолютен шампион, разказват от Directo Agency.

Общо 40 български таланти са в италианската столица, за да се състезават с представители от цял свят. Кастингът в България бе през април в София и на него се явиха над 400 кандидати. Международно жури селектира талантите, които сега представят страната ни с индивидуални и дуетни изпълнения.  

Още в първите дни на своето представяне, български участници донесоха награди за България. Тимъти Атков вече е със златен медал в дисциплината „Актьорско майсторство“, а Джовани Ганчев, Грейс Аткова и Ивайла Николова

Никола Ганушев е роден на 15 юни 1889 г. в Разград. Средното си образование той завършва в Разградската гимназия. Още докато е ученик, учителите му по рисуване – чешкия художник Вацлав Трунечек и живописецът Драган Данаилов откриват таланта му на художник. По тяхна заръка той заминава за Италия, където през 1913 г. завършва Академията за изящни изкуства „Албертина” в Торино при проф. Джакомо Гросо и Луджи Бели. Същата година Никола Ганушев се завръща в България и става учител по рисуване в София. В периода на Първата световна война (1914 – 1918) той е военен художник.

През 1920 г. Никола Ганушев започва да преподава рисуване и живопис в Художествената академия в София. Две години по-късно той поставя пред академичния съвет въпроса за обучението в часовете по рисуване, като се аргументира, че не трябва да се налагат на ученика нито материалите за работа, нито начинът на изпълнението. Той участва активно в обсъжданията за продължителността на следването в академията, разпределението на часовете и методиката. От 1923 до 1928 г. Никола Ганушев живее във Франция, където участва в изложби на Дружеството на френските художници и специализира в Париж. Завръща се в България през 1932 г. и става професор по живопис в Художествената академия в София.

По-големият брой на поставените у нас моноспектакли се обяснява с желанието на актьорите да се изразяват по различен начин, да се отделят от общата група и да покажат своите възможности, смята актьорът Христо Мутафчиев, който гостува на театралния фестивал „Варненско лято“ с постановката „Боже мой“ от Теа Денолюбова, с режисьор Стоян Радев. 

Мутафчиев смята, че друга причина за наличието на повече самостоятелни изяви на българските артисти напоследък е появата на хубави текстове.

Пиесата „Боже мой“ е написана от Денолюбова по романа „Жажда“ на Амели Нотомб. Предложение за адаптацията дава самият актьор, който е много впечатлен от книгата. Възлагат режисурата на Стоян Радев, с когото Мутафчиев прави и „Плач на ангел“.  

Решението им за постановката е героят, който се представя за Исус Христос, да не бъде дидактичен и нравоучителен в изразяването, а

„Завряна в ъгъла (бъдеща) изложба №4“ на Недко Солаков се удължава до 27 октомври. Експозицията е представена в Двореца, информират от Националната галерия.

От екипа на галерията припомнят, че проектът „Завряна в ъгъла самостоятелна изложба“ (‘A Cornered Solo Show’) започва още през 2021, когато авторът се обръща към директори и главни куратори на известни музеи с молбата да му предоставят „незначителен“ ъгъл в сградите на техните институции – ъгъл, който никога не е използван за изложби, но публиката има достъп до него.

„Досега са реализирани три „ъгъла“ в големи европейски музеи: №1 – в MUDAM, Музея за модерно изкуство на Великия херцог Жан в Люксембург (2021), №2 – в MAXXI – Националния музей на изкуството на ХХI век в Рим (2022), и в Горно Белведере във Виена, където „За

Лятното турне на „Молба за напускане“ продължава и през есента, съобщават продуцентите от „Ажур пико“. 

Постановката от Алексей Клас под режисурата на Богдан Петканин гостува на 21 август в Стара Загора, на 24 август – във Варна, 16 септември – Велико Търново. На 28 септември, 18 октомври и 27 октомври представлението се завръща на открита сцена „Сълза и смях“ в София.

В представлението с участието на Руслан Мъйнов, Петьо Петков-Шайбата, Филип Буков, Антоан Петров, Силвестър Силвестров и Петър Данов, комедията и трагедията на ежедневието се преплитат в непредсказуем танц.

„Представете си един подреден свят, в който цари честност, мир и единств

Световната премиера на филма "Хоризонт: Американска сага - глава 2" на Кевин Костнър ще бъде на кинофестивала във Венеция, съобщи електронното издание "Скрийн дейли". Форумът ще се проведе от 28 август до 7 септември.

Продукцията ще бъде представена 7 септември. 

И първа част на филма ще бъде показана във Венеция същия ден, след като през май световната й премиера се състоя на фестивала в Кан, извън конкурсната програма.

"Хоризонт: Американска сага - глава 2" първоначално беше планирано да излезе в киносалоните в САЩ на 16 август. "Ню лайн синема" обаче изтегли дата с обяснението, че иска да даде на публиката повече време да гледа първата част на продукцията, припомня "Скрийн дейли". 

Действието в "Хоризонт: Американска сага - глава 1" се развива в продължение на 15 години - преди и след Гражданската война в САЩ, когато белите заселници отнема

За четвърти път на 14 септември Хасково ще е домакин на фестивала за авторска рок музика „Рок сцена „Кошера“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.

За първи път в това си издание той ще се проведе в партньорство с рокерите от местния клуб „Atrox Mc Haskovo“, като изпълнителите ще свирят на сцената на своя мотоклуб.

Във феста новите си песни пред публика ще представят хасковските банди Arrogance и AdibanD. Със своя авторска музика се включват и групите Rock stage от Стара Загора и Sex junkie от Пловдив.

Голямата награда от 1000 лева е за издаване на видеоклип на авторска песен. В участията няма ограничения в броя изпълнения, във възрастта или езика, на който се пее. Единственото изискване е изпълнителите да притежават авторските права за текст и музика. 

Победителят ще бъде избран освен с гласовете на жури

УЧИ СТУДЕНТИТЕ СИ НА ПОРЯДЪК, ДИСЦИПЛИНА И СИСТЕМНОСТ 

Никола Ганушев се утвърждава като педагог, който установява точни изисквания и последователни принципи. Той учи студентите си на порядък, дисциплина и системност в изграждането на етюда. Сред неговите студенти са художниците Петър Михайлов, Георги Богданов, Елена Панева и др.

Никола Ганушев е майстор по изобразяването на голото тяло в българската живопис. В периода от 1914 до 1918 г. той рисува картините „Голо женско тяло”, „Голо тяло на легнало момиче”, „Голо тяло на жена, легнала върху меча кожа”. В основата на неговото цялостно творчество са портретите на видни общественици, аристократи, хора на изкуството и негови съграждани. Първите му портретни картини са озаглавени „Глава на мъж” (1922) и „Глава на момиче”(1923). Портретите, които рисува Никола Ганушев, се отличават с реалистичност и пластичност на образа, както и с внимание към детайлите. В периода 1923 – 1937 г. той представя картините си: „Митрополит Варненски”, „Портрет на млада жена”, „Портрет на В. Йорданова”, „Портрет на Мария Гендович”, „Портрет на Александър Стамболийски”, „Портрет на Зоя Паприкова” и др. Никола Ганушев участва в изографисването на фасадата на Духовната академия в София, както и рисува стенописи и икони в няколко църкви.

През 1949 г. Никола Ганушев прекратява академичната си работа, поради заболяване. Умира на 19 февруари 1958 г. в София.

Използвани източници: в. „Век 21“, бр. 39/26.12.1990 г., „Българска художествена академия“, очерк. Атанас Божков, 1962 г., Голяма българска енциклопедия, т. 4, 2011 г., https://djurkovigallery.com/artists/%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0-%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D1%83%D1%88%D0%B5%D0%B2-1889-1958/, https://ekip7.bg/2024/01/30/razgrad-vinagi-e-bil-bogat-na-belezhiti-lichnosti/, https://www.actualno.com/chronicles/roden-e-nikola-ganushev-bylgarski-hudojnik-news_1991510.html 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
„Решение за раздяла“ на Парк Чанг-ук с единствена прожекция в кино „Одеон“
Галерия Doza ще бъде домакин на международен търг с произведения на изкуството
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.